ORTODONTİ

Çocuk ve yetişkinlerin diş ve çene yapılarında kalıtım, gelişim yetersizliği ve çeşitli yanlış alışkanlıklar (parmak emme, dudak ısırma vb.) nedeni ile görülen gelişim bozukluklarının düzeltilmesini hedefleyen bilim dalıdır.

Çocuklarda okul öncesi dönemde parmak emme, dudak yeme, ağıza yabancı cisim sokma gibi alışkanlıklara bağlı olarak ağız ve çene yapısında bozukluklar oluşabilir. Bu alışkanlıklar süt dişlenme döneminde ortadan kaldırılırsa iskelet yapıda kalıcı bir bozukluk olmadan iyileşme sağlanabilir. Daimi dişlenme döneminde süt dişlerinin zamanından önce kaybedilmesi ve alttan gelen daimi dişlere rehberlik edememesi sonucu oluşan yer darlığı problemleri ve çeneler arası uyumsuzluklar ortodontik tedavi ile giderilebilir.

Ortodontik tedavi sadece estetik kaygılardan dolayı değil, aynı zamanda dişeti sağlığının sağlanması ve dişlerin çürüme riskinin azaltılması amacıyla da yapılmaktadır, çünkü çapraşık dişlerde dişlerin temizlenmesinin zor olması nedeniyle çürük olasılığı artmakta ve dişetlerinde de iltihaplı durumlar gözlenmektedir.


 

   
Tedavi öncesi   Tedavide kullanılan estetik porselen braketler   Tedavinin bitimi
   
Tedavi öncesi   Tedavide kullanılan estetik porselen braketler   Tedavinin bitimi

Yukarıdaki gibi diş dizisi olan hastalar hem estetik kaygılar duymakta, hem de dişlerinin ve dişetlerinin sağlığını korumakta zorlanmaktadır. Ayrıca ciddi derecede fonasyon sorunları (konuşurken seslerin farklı çıkması) da olabilmektedir. Böyle erişkin hastalar ortodontik tedavi yapılmasıyla daha estetik bir görünüm kazanmakta ve hastanın ağız hijyenini daha kolay sağlayabileceği bir diş dizisi elde edilmektedir.