PERİODONTOLOJİ

 

Dişetlerinin sağlığı, en az dişlerin sağlığı kadar önemlidir. Dişetleri yumuşak dokudan oluşur ve diş köklerini çevreler. Dişeti hastalığı, bu dokuların, bakteri plağı nedeni ile iltihaplanmasır. Dişler, doğru şekilde temizlenip düzenli aralıklarla bakım yapılmadığı takdirde dişlerin aralarında biriken gıda artıkları bakteri üretir. Ayrıca, sigara kullanımı, hormonel değişiklikler ve genetik yatkınlık ta dişetlerinde iltihaplanmaya yol açabilir. Sağlıklı dişetleri açık pembe renkli, mat görünümlü, yüzeyi portakal kabuğu gibi pütürlü ve sert kıvamlı olup fırçalama veya dokunma ile kanamaz. Sağlıklı dişeti, dişi ve kemiği sıkıca kavrar. 

 • Dişeti İltihabı Nedir?

  Halk arasında piyore diye anılan hastalık, dişleri saran kemik ve dişetlerinin iltihablanmasıdır.  Dişeti iltihabı sadece gözle görülen dişetini değil, kemik dokuyu da etkiler. Tedavi edilmediği takdirde sağlam dişlerin sallanmasına ve kaybedilmesine neden olur.
 • Dişeti İltihabı Nasıl Oluşur?

  "Dental plak" denilen mikrop tabakasının dişler üzerinde birikmesine izin verilirse, bu tabaka içinde yaşayan bakteriler tarafından üretilen zararlı maddeler dişetlerinde iltihaba yol açar. Dişeti iltihabının bu erken dönemine 'gingivitis' denir.
 • Dişeti İltihabının Belirtileri Nelerdir?

  Bu hastalık tablosunun erken dönemde hasta tarafından fark edilmsi ve hekime başvurulması halinde yapılacak diştaşı temizliği ile dişetleri eski sağlığına kavuşturulabilir. Dental plak uzun zaman ağızdan uzaklaştırılmazsa, ağızda bulunan kalsiyumla birleşerek, tartar dediğimiz diştaşlarının oluşmasına neden olur. Diştaşları iltihabın ilerleyerek çene kemiğine ulaşmasına yolaçar. Bu döneme 'periodontitis' denir. Çene kemiğinde yıkım miktarı arttıkça dişler daha fazla sallanmaya başlar. İltihabın bu derecede ilerlemesi genelde ağrısız olduğu için hasta olayın farkında olmayabilir.Eğer hastalık bu safhaya kadar ilerlemişse tedavi periodontal cerrahi ile mümkün olmaktadır. Periodontal tedavilerin başarısı ancak tedavi sonrası düzenli ağız bakımının devam ettirilmesi ile mümkündür.
  • Dişetinde kanama (diş fırçalarken yada kendiliğinden),
  • Ağız kokusu,
  • Kırmızı ve şiş dişetleri,
  • Ağızda tat bozukluğu,
  • Dişetlerinin çekilerek diş kökünün açığa çıkması,
  • Sallanan dişler,
  • Zamanla eğilen yada çarpıklaşan dişler.

                                                         

 

 • Genel Ağız Bakımı

  Dental plağın oluşumu hergün düzenli, dikkatli ve yeterli diş fırçalama ile engellenebilir. Diş fırçasının ulaşamadığı diş aralarındaki plak, diş ipi yada arayüz fırçaları ile temizlenmelidir. Kuru diş fırçası, üzerine diş macunu konarak, 45 derecelik açı ile dişle dişetinin birleştiği bölgeye yerleştirilir. Dairesel hareketlerle tüm diş yüzeyleri temizlenir.

  Dişler mutlaka, sabah ve akşam GÜNDE 2 DEFA, 2 DAKİKA süre ile fırçalanmalı ve düzenli aralıklarla (ideal:altı ayda bir) dişhekimi tarafından kontrol edilip temizlenmelidir.