ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Doğal görünümlü ve düzgün sıralanmış dişlerle, ahenkli bir gülümseme, yüz estetiğinin en önemli unsurlarından bir tanesidir. Güzel bir gülümseme, iyi görünmenin yanısıra, iyi hissetmeyi de sağlar, hayata bakışı olumlu etkiler ve sosyal yaşamda özgüveni artırır. "Olumlu ilk izlenim " yaratmanın temel koşullarından bir tanesidir. 

Son yıllarda, gelişen 3 boyutlu dijital teknoloji ve estetik dişhekimliği uygulamaları sayesinde, düzgün ve beyaz dişlere sahip olmak artık daha kolay...

Porselen dolgular, kuron kaplamalar ve lamineler gibi estetik dişhekimliği uygulamalarının bir çoğu artık yeni geliştirilen bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli üretim teknolojisi (CAD CAM) sayesinde klinikte, tek seansta ve hasta açısından daha konforlu şekilde yapılmaktadır. Klasik tedavi yöntemlerindeki ölçü alma, laboratuar, prova ve geçici diş gibi aşamalar ortadan kalkmıştır. Ölçü alma işlemi, 3 boyutlu ağız içi kamera sayesinde kolaylıkla yapılmaktadır. Bu kamera ile elde edilen görüntü, 3 boyutlu olarak ekrana yansıtılmakta ve yapılacak işlem sanal olarak ekranda tasarlanmaktadır. Bu tasarım daha sonra bir tornalama cihazına gönderilmekte ve doğal diş rengindeki seramik bloklardan üretilmektedir. Hasta, dilerse, 10 dakika civarında süren bu üretim aşamasını, doktoru ile birlikte izleyebilir. Tedavinin tüm aşamaları, bilgisayar kontrolünde yapıldığından, insan hatasından kaynaklanabilecek sorunlar yaşanmamaktadır.

Dişhekimleri bilgisayar desteği ile gülüşünüzü tasarlayarak sağlıklı ve doğal görünümlü dişlere sahip olmanızı sağlayabilirler ve bu sayede yaşam kalitenizi yükseltebilirler. 

 • Kompozit Dolgular:

              Akrilik esaslı, ışınla sertleşen diş renginde ve tek seansta sonuç alınan uygulamalardır. Ağızdaki renk ve yapısı bozulmuş eski dolgular, kompozit dolgular ile  değiştirilmelidir. Kırılan ön dişlerin tedavisinde başarı ile kullanılmaktadır. 

                                             

 

 • Porselen Dolgular:

        Porselen dolgular, madde kaybı fazla olan arka azı dişlerde uygulanır. Doğal diş renginde, estetik görünümlü, çiğneme basınçlarına dirençli, uzun vadede sorunsuz kullanılabilen dolgulardır. Azı dişlerdeki eski amalgam dolgular, porselen dolgular ile yenilenmelidir. 


                                                                       

 • Porselen Lamine:

Dişlerdeki ileri derecedeki renk ve şekil bozukluklarında, porselen lamine uygulanır. Bu yöntemde porselen kron uygulamasından farklı olarak sağlıklı dişler kesilip küçültülmez.  Bunun yerine,  sorunlu dişin sadece ön yüzeyinden çok ince bir tabaka aşındırılır ve istenen renk, boy ve  formda, önceden hazırlanmış olan porselen tabaka, özel tekniklerle bu yüzeye yapıştırılır. Porselen lamineler, diş minesi ile aynı özelliklere sahip olup son derece uzun ömürlüdürler. 


 Porselen lamine uygulaması ile aşağıdaki durumlarda çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir : 

 • Ön dişlerdeki aralıkların kapatılmasında ; 
 • Düşme veya çarpma sonucu oluşan diş kırıklarının restore edilmesinde ; 
 • Diş beyazlatma ile rengi açılamayan aşırı koyu renkli dişlerde ;
 • Çapraşıklık nedeni ile porselen kaplama yapılması gereken bazı durumlarda.

                                                                       

Hastamızın üst ön diş boyları porselen lamine uygulaması ile uzatıldı, şekil bozuklukları giderildi ve ön iki dişteki aralık kapatılarak estetik görüntü elde edildi.   

                                                                    

Hastamızın üst ön dişlerindeki aralıklar ile renk ve şekil bozuklukları, porselen lamine ile tedavi edilerek estetik görüntüye kavuşturuldu. 

                                                                      

Hastamızın üst ön dişlerindeki geniş aralık porselen lam ine uygulanarak azaltıldı, renk ve şekil bozuklukları giderildi. Hastamızın isteği doğrultusunda ön dişlerde hafif bir aralık bırakıldı. 

                                                  

 • Metalsiz Porselen Kuron ve Köprüler : 

  Altyapısında metal içermeyen porselen kuron ve köprüler ile tam şeffaflık sağlanmakta ve doğal dişlere çok yakın estetik görünüm elde edilmektedir. Metalsiz porselen kuronlar, doğal dişler gibi ışığı geçirme özelliğine sahiptirler, derinlik ve canlılıkları vardır. Genelde, ön grup dişlerde kullanılırlar ve kuron-dişeti hizasında tam bir uyum gösterirler. Bu uygulamalar artık Klinikte 3 boyutlu dijital teknoloji kullanılarak tek seansta tamamlanmaktadır. 

                                                                      

Hastamızın, üst ön dişinde, dişetleri ile uyumsuz metal alt yapılı porselen kuron çıkartıldı ve yerine  metalsiz porselen kuron yapılarak estetik bir görünüm sağlandı.   

                                                                     

Hastamızın ön kesici dişindeki kırık, metalsiz porselen kuron ile restore edildi.    

  

                                                                     

Hastamızın ön iki dişindeki dişeti uyumu bozulmuş ve matlaşmış kuronları doğal diş şeffaflığına sahip metalsiz porselen kuronlarla değiştirildi ve estetik görünüme kavuşturuldu. 

 

 • Diş Beyazlatma : 

  Dişlerimizin rengi hem genetik faktörlerden ötürü hem de  sonradan oluşan etkenlerle yeterince beyaz olmayabilir. Yediğimiz ve içtiğimiz bir çok madde, dişlerimizin rengini etkiler. Bunlar arasında öncelikle,  çay ve kahve tüketimini ve sigara kullanımını sayabiliriz. Bunlara ek olarak çocuklukta antibiotik kullanımına, eskiyen kanal tedavilerine ve amalgam dolgulara bağlı olarak renklenmeler oluşabilir.  Diş beyazlatma işlemi ile ise dişlerin rengi bir kaç ton açılabilmektedir. Dİşlerin beyazlama oranı kişiden kişiye değişir. 
   

            Diş beyazlatma iki şekilde uygulanmaktadır :

               1)   Klinikte dişlere sürülen beyazlatma jelinin ışık kaynağı ile aktive edilmesiyle dişlerin mine yapısına sinmiş olan renklenmeler çözünmektedir. Bu işlem yaklaşık 1 saat  kadar süren tek seansta yapılır. 

               2)  Gerekli görüldüğünde, evde gece yapılan uygulama ile beyazlatma desteklenebilir. Bu yöntemde şeffaf bir plak içine yerleştirilen ağartıcı jel, uyku süresince ağızda taşınmaktadır. Bu işlem 6-10 gün süreyle tekar edilmektedir.