DİŞ İMPLANTLARI

Diş implantları, tekli veya çoklu diş eksikliğinin tedavisinde kullanılan en gelişmiş ve güvenilir yöntemdir...

Yetersiz bakım, kaza, hastalık veya kalıtsal nedenlerle ağızdaki bazı dişler kaybedilmiş olabilir. Diş kayıpları ihmal edilmemelidir çünkü, ağız içinde, ön veya arka bölgede yer alan her diş, çene kemiğinin sağlığı ve dişlerin düzgün sıralanması için aynı derecede önemlidir. Ağızda eksik dişler var ise, sağlıklı dişler, eksik dişin boşluğuna doğru ilerleyerek alt ve üst çenenin ideal kapanışını bozabilir. Çiğneme esnasında, eksik diş nedeni ile baskıların değişmesi, ağız çevresindeki kas ve eklemler üzerinde ağrıya, kemik kaybına ve dolaylı olarak başka sağlık sorunlarına yol açabilir. Çiğneme olmayan bölgede, çene kemiği çizgisi aşağı doğru çökerek yaşlı bir görünüme neden olabilir. 

 
 • İmplant Nedir ? 

  İnsan vucüduna yerleştirilen herhangi bir yapay nesneye implant denir. Diş implantları kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içine yerleştirilen ve kemik ile kaynaşarak doğal diş kökü görevini üstlenen metal elemanlardır. Bu elemanlar doku dostu olan titanyum metalinden üretilir ve vucüt tarafından kolaylıkla kabul edilirler. Hiçbir yan etkileri yoktur.

 • İmplant Hangi Durumlarda Uygulanır ?

                       Tek Diş Eksikliğinde :

                       Bu durumda, boşluğun doldurulması için, iki yandaki sağlıklı dişler küçültülüp   üç üyeli köprü yapmak yerine, komşu  dişlere  hiç  dokunmadan  bir implant yerleştirilir ve üzerine bir üye kuron yapılır.

                                                         

 

​                    Çoklu Diş Eksikliğinde :

                  Çoklu diş eksikliğinde, takıp çıkartılan iskelet protezler kullanmak yerine dişsiz bölgeye bir kaç adet implant yerleştirerek üzerine sabit kuron veya köprü yapılabilir.

                                        

              

                            Dişsiz Ağızlarda : 

                Bütün dişlerini kaybeden hastalar, alt ve üst çenede protez kullanmak zorundadır. Protezler ağız içinde hareket edebilir ve  rahatsızlık yaratabilir. ​ Bu durumda implant tedavisi ile iki şekilde çözüm önerilebilir :

                      1) Protez tamamıyla bırakılıp alt çenede 5 adet, üst çenede 6 adet  implant yerleştirilerek üzerlerine sabit köprüler yapılabilir.

                      2) Alt veya üst çenede ön bölgeye 2 adet implant yerleştirilerek mevcut protez sabit  hale getirilebilir.

 

                                         

 

 • İmplant Nasıl Uygulanır?

  Hastanın tüm çene filmi çekilir. İmplant uygulaması için dikey ve yatay yönde yeterli kemik olup olmadığı incelenir. Uygun implant seçimi yapılır.

  İmplant, lokal anestezi altında, kemik içine yerleştirilir ve çevresi dişeti ile örtülür. Bu işlem esnasında ağrı duyulmaz. İşlem sonrasında, tedbir olarak ağrı kesici ve buz uygulanır. İşlem sonrasında, 2-3 gün boyunca hafif şişlik ve morluk görülebilir. İşlem, yerleştirilen implantın türüne ve sayısına göre yaklaşık 30-90 dakika kadar sürer ve çoğu zaman bir diş çekiminden daha zor değildir.

  Üç-beş ay süresince, implantın kemik ile kaynaşması beklenir (osseointegrasyon). Bu süre sonunda, implantın üst yapısı (kuron veya köprü) hazırlanır.

   
 • İmplantın Ömrü Ne Kadardır?

  Uygun koşullarda, implantın ömrü belirli yıllarda ifade edilemez. Doğru planlanmış bir implant iyi bir teknik ile çene kemiğine yerleştirilmiş ve üzerine uygun bir protez yapılmış ise ayrıca hasta bakım ve hekim kontrolleri düzenli ise implantın ömrü yaşam boyudur denebilir.
   
 • İmplantta Yaş Faktörü

  İmplant yetişkin her insana uygulanabilir. Ayrıca yaşın ileri olması kemik yapısının daha sert ve stabil zemin oluşturulması nedeni ile implant uygulaması için avantajdır.
   
 • İmplantta Başarı Oranı

  Son yıllarda, malzeme ve teknik alanlarında kaydedilen gelişmeler sayesinde, implant uygulamalarında başarı oranı % 100 e yaklaşmıştır. İmplant uygulamasının başarılı olması herşeyden önce doğru teşhis ve planlamaya bağlıdır. Cerrahi uygulamanın bu alanda uzmanlaşmış bir hekim tarafından yapılması ve üstyapıda estetik yaklaşım kullanılması gereklidir. Uygulama sonrasında hastanın ağız bakım ve temizliğine gereken özeni göstermesi başarı oranını olumlu şekilde etkileyecektir.