YENİLİKLER

 

DİJİTAL DİŞHEKİMLİĞİ

Gelişen bilgisayar teknolojisi sayesinde, diş tedavileri artık daha kısa sürede ve daha konforlu şekilde yapılıyor. CAD CAM teknolojisi, diş tedavilerini, uzun ve yorucu süreçler olmaktan çıkartarak özellikle çalışan ve zamanı çok değerli olan bireyler için büyük kolaylık yaratıyor. 

Sistem, ağız içini tarayan bir optik kamera, bir bilgisayar ünitesi ve 3 boyutlu yazıcı olarak adlandırabileceğimiz bir tornalama cihazından oluşuyor. Optik kamera ile ağız içinden alınan görüntü, bilgisayar ekranına 3 boyutlu olarak yansıtılıp, yapılacak işlem ekran üzerinde tasarlanır. Bu tasarım, bluetooth aracılığı ile tornalama cihazına gönderilir. Cihaz, diş rengindeki seramik blokları traşlıyarak, istenen ürünü hazırlar. Cila ve makyaj aşamalarından sonra, ürün, ağız içine yarleştirmeye hazır hale gelir.

Klasik yöntemler ile en az 10 günde tamamlanacak tedaviler, dijital dişhekimliği ile, laboratuar, prova, geçici diş gibi aşamalar ortadan kalkınca, bir kaç saatlik tek seansta sonuçlanmaktadır. Ayrıca, tedavinin tüm aşamaları, bilgisayar kontrolünde yapıldığı için, hata ihtimali sıfırlanmaktadır. 

 

TELSİZ ORTODONTİ

Dişlerdeki, sıralanma ve şekil bozuklukları, artık tel takmadan, kişiye özel üretilen ve takıp çıkartılan şeffaf plaklar kullanılarak düzeltilmektedir. Özellikle, yetişkin yaştaki bireyler tarafından sıklıkla tercih edilen bu yöntemde, dişler, bir dizi şeffaf plak kullanılarak istenen pozisyona göre hareket ettirilmektedir. Bu plaklar, çok yakından incelenmedikçe, ağızda belli olmamaktadır. Böylece, diş teli takmanın getirdiği estetik kaygılar ortadan kalkmaktadır. Gelişen 3 boyutlu bilgisayar teknolojisi sayesinde, tedavi planı sanal ortamda oluşturulmakta ve tedavi sonucu önceden görüntülenmektedir. 

 

 

REHBERLİ İMPLANTOLOJİ

Artık İmplant Yaptırmak Çok Daha Kolay …

Diş implantları, uzun yıllardır, diş kayıplarının tedavisinde kullanılan en gelişmiş ve güvenilir tedavi yöntemidir. Diş implantları çene kemiğine yerleştirilir ve kemiğe kaynayarak diş kökü görevi görürler. Bunun üzerine yapılan porselen dişlerle, eksik olan diş ağızda tekrar yerini alır ve çiğneme, konuşma fonksiyonları düzelirken estetik görüntü sağlanır. Son yıllarda, gelişen bilgisayar destekli implant  teknolojisi sayesinde,  bu alanda  devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmakta ve  implant uygulamaları hem daha kısa sürede, hem de daha güvenli ve  konforlu şekilde yapılabilmektedir.

“Rehberli implantoloji” olarak adlandırılabilecek bu yeni uygulamada önce hasta ağzından 3 boyutlu tomografi çekilir ve çene kemiği her yönüyle incelenir.  Hasta ağzından ölçü alınarak hazırlanan model ve  tomografi verileri ile kişiye özel bir rehber plak üretilir. Bu rehber plak ile yapılan operasyonda, dişeti kaldırılmadan implantlar çene kemiğine yerleştirilir. Böylece hasta ağzında implantın çapı kadar dairesel bir kesi yapıldığından, kanama çok az olur, dikiş atılmasına gerek kalmaz. Klasik yöntemlere kıyasla işlem sonrasında hasta ağzında  şiş, morluk ve ağrı görülmez. İyileşme süresi çok kısalır.

Ayrıca gelişen implant yüzey özellikleri sayesinde implantın kemik ile kaynaşma süresi kısalmış olup üst yapısı daha kısa sürede yapılabilmektedir.